Minulý týden se uskutečnilo 25. Setkání uživatelů produktů a služeb společnosti T‑MAPY. To se po dvou letech vrátilo do krásného kongresového hotelu Jezerka u Seče. Konferenci si jako už tradičně nenechalo ujít přes 120 účastníků z řad městských a krajských úřadů, organizací IZS a dalších uživatelů GIS. Na všechny pak čekal nabitý dvoudenní program plný přednášek, tematických stolů a workshopů, diskuzí i zábavy.
Konference v číslech
T-MAPY Setkání uživatelů
účastníků
organizací
odborných přednášek
tematických workshopů
paralelní sekce
odpoledních aktivit
soutěžních otázek
let zkušeností na trhu
Jsme zde pro vás, to bylo hlavní poselství úvodního slova jednatele Milana Novotného. Na začátek svého vstupu všechny účastníky srdečně přivítal a pak se rozpovídal o firmě jako takové.Například jsme mohli slyšet, že T-MAPY jako lídr v oblasti geomatiky v České i Slovenské republice už mají přes 110 zaměstnanců a více než 2 000 zákazníků. Následoval rychlý průlet technologiemi, které využíváme a které nám pomáhají vytvořit výsledný produkt - špičkové aplikace a prvotřídní geodata.
Druhý jednatel Jiří Bradáč se dlouhodobě pohybuje “v ústředí”, kde se věnuje geomatice na celostátní úrovni. A tím největším tématem je aktuálně bezpochyby Digitální technická mapa ČR. Jeho společná přednáška s Petrem Šebestou se zaměřovala na současný stav DTM na krajích a městech. Tomuto tématu jsme věnovali i odpolední workshop pojatý jako komplexní Průvodce DTM, kde účastníci mohli pokládat své konkrétní dotazy k této problematice.
Jiří Bradáč pak pokračoval svoji druhou přednáškou na téma Digitalizace stavebního řízení a územní plánování. Tam přiblížil Standardizaci ÚP, stav krajských geoportálů i Národní geoportál územního plánování.
Hlavní uživatelskou přednáškou (keynote speech) celé konference byla prezentace Ing. Petra Klaudy a Mgr. Štěpána Moravce z Českého statistického úřadu o Statistickém geoportálu ČSÚ. V ní celý projekt představili a podělili se o své zajímavé zkušenosti ze všech jeho fází, od zadání přes implementaci až po zkušební a ostrý provoz. Jde o největší a jednu z nejnáročnějších (aspoň za poslední dobu) implementací Esri i pro T-MAPY a dočíst se o ní můžete více na našem blogu.
Odpolední blok začínal jako už tradičně oblíbenými a zábavnými Novinkami v produkci T-MAPY. Posluchači se dozvěděli nejen o nejnovějších nástrojích v našich aplikacích, ale mohli slyšet i rozverné vtipy ze hřbitovního prostředí. Novinky se navíc netýkaly jen našich pasportních aplikací, ale např. i Analytické mapy kriminality, Hlášení závad či služeb pro práci s daty katastru nemovitostí.
Následující dvojblok byl věnován budovám. V jeho první části jsme ukázali, jak si představujeme práci s Budovami v našich majetkových aplikacích a její využití pro potřeby facility managementu. Pro tyto účely kontinuálně rozvíjíme jeden z novějších produktů, GeoFaM. Využití GISu v moderním pojetí facility managementu totiž dává perfektní smysl. Ať už je pak role uživatele jakákoliv (vlastník, správce, údržbář, revizní technik, uživatel, návštěvník, uklízečka...), všechny pro něj důležité informace tam najde na pár kliknutí.
Tematicky pak navazoval příspěvek Digitální dvojčata ve 2D i 3D, kde jsme si ukázali, jak takové dvojče vypadá, jak umíme pomáhat s pořizováním dat, porovnali jsme výhody a nevýhody 2D/3D a na závěr jsme také přidali pár doporučení.
Poslední přednáškou odpoledního bloku bylo 3D a jeho možnosti v územním plánování. Prezentace byla plná grafiky a názorných ukázek z T-MAPY technologické platformy Terinos pro tvorbu webových mapových aplikací.
Na závěr jsme na pódium pozvali paní Ing. Miluši Dolanskou z MÚ Český Krumlov. Ta nám na konkrétním projektu ukázala, jak užitečné 3D modelování je pro rozhodování o budoucí podobě stavby v kontextu jejího okolí.
V paralelní sekci určené pro návštěvníky z řad IZS (Integrovaného záchranného systému) bylo také živo. Představovaly se projekty, produkty a zkušenosti z části T-MAP věnující se IZS. Těmi nosnými produkty, které pro IZS máme, jsou IZS Operátor DSS a již zmiňovaný Terinos. U obou jsme si povídali o jejich současném stavu, novinkách, jejich budoucnosti a u Terinosu i o možnostech využití mimo IZS.
Po odpoledních workshopech zbyl čas i na volnočasové aktivity, kde si každý mohl vyzkoušet únikové hry, bowling, střelnici či golfový simulátor. Na to pak navazoval společenský večer s rautem a s vystoupením improvizační skupiny.
Druhý den už byl ve znamení workshopů a odborných diskuzí. Zákazníci mohli navštívit např. workshop o novinkách v T-MAPY pasportech, o územním plánování a všem, co s ním souvisí či workshop s ukázkami zajímavých implementací.
Závěrem druhého dne si vzal slovo opět Milan Novotný, který přiblížil, kde se s námi ještě letos můžete potkat, vyzdvihl atmosféru Setkání, poděkoval organizátorům, přednášejícím i účastníkům a pozval všechny přítomné na příští ročník.
Díky všem, bylo to fajn a těšíme se zase za rok!
Kompletní fotogalerii se se spoustou dalších fotek najdete na T-MAPY FB.